Projektové dny ve škole – Perkusní nástroje 1.6.2021

Projektové dny ve škole – Perkusní nástroje

Poslední z plánovaných projektových dnů ve škole s odborníkem v rámci Šablon II., financované z fondů EU: "Projektové dny ve škole, výuka hravě a zábavně" proběhly v pátek 28. května a v pondělí 31. května v páté a čtvrté třídě.

Zaměření bylo na rytmické nástroje v hudební výchově. Této výuky se zúčastnil profesionální muzikant, dirigent, kapelník, studiový režisér a pedagog ZUŠ – pan Patrik Benek. V průběhu každého dopoledne proběhla přednáška, prezentace, poznávací kvíz, video a hlavně živá hudební ukázka. Žáci se dozvěděli informace o rytmických hudebních nástrojích, o jejich původu, o jejich zvuku a využití. Prohlédli si, z čeho jsou tyto hudební nástroje vyrobeny a kromě ukázky si mohli všichni vyzkoušet, jak se na ně hraje.

Pod odborným vedením žáci nacvičili rytmickou skladbu Samba apel. Následně si vyrobili vlastní hudební nástroj – dešťovou hůl (použili recyklovaný kartonový tubus, který plnili rýží, cizrnou, fazolemi, kamínky, čočkou, hrachem) – tu si poté zdobili washi páskami a kresbou. Každý si tak vyrobil svůj originální hudební nástroj jedinečného zvuku a podoby. Na konci projektového dne své nástroje žáci použili v předem nacvičené skladbě.

Cílem těchto projektových dnů bylo motivovat žáky k získání kladného vztahu k hudbě prostřednictvím perkusních nástrojů, rozšířit povědomí o těchto hudebních nástrojích, seznámit žáky s jinou formou umění a seberealizace, uvědomění si důležitosti spolupráce ve skupině a v neposlední řadě využití jednoduchých materiálů jako užitečnou a zábavnou formu recyklace s ohledem na ochranu přírody.

Panu Patriku Benkovi velice děkujeme za originální a velmi přínosné pojetí projektových dnů na naší škole.