Projektový den ve škole 15.11.2019

Projektový den ve škole

V pátek 15. lisopdau proběhl na naší škole první projektový den v rámci Šablon II., financovaný z fondů EU: "Projektové dny ve škole, výuka hravě a zábavně".

Žáci naší druhé třídy vyráběli krmítka pro ptáky. Tomu předcházelo povídání o ptácích, kteří se u nás v zimě zdržují, čím se tito ptáci mají přikrmovat a čím naopak ne - co jim škodí; a v neposlední řadě také to, jak často je krmit. Žáci si v průběhu pátečního dopoledne krmítka stloukli; společně s rodiči doma je poté měli za úkol natřít speciální impregnací a zavěsit na zahradě. V průběhu dne také pracovali na obrázcích jednotlivých ptáků. Následným úkolem dětí je po celou zimu zapisovat údaje o tom, jací ptáci ke krmítku chodí, v jakém počtu, čím a jak často je krmí. Společně si pak na jaře zápisky z pozorování budou sdílet a porovnají výskyt jednotlivých druhů.

Cílem aktivity "Projektový den ve škole"  je rozvoj kompetencí pedagogických pracovníků v oblasti přípravy a vedení projektové výuky, která vede k rozvoji osobních a sociálních kompetencí dětí a žáků. Projektová výuka bude probíhat v oblasti podpory společného vzdělávání a rozvoje klíčových kompetencí žáků. Jedná se o společné vedení projektového dne pedagogem ZŠ a odborníkem z praxe, kdy oba (pedagog a odborník z praxe) připraví a vedou projektovou výuku ve vzájemné spolupráci.

Projekt je pro žáky chápán jako komplexní pracovní úkol, při němž žáci samostatně řeší určitý problém (problémový úkol, problémovou situaci). Pomocí této výukové metodě jsou žáci vedeni k samostatnému zpracování určitých komplexních úkolů či řešení problémů spjatých s životní realitou. Každý žák má v projektu svou individuální roli a úkol, za který nese zodpovědnost. S ostatními žáky spolupracuje na dosažení cíle projektu, který je představován určitým konkrétním výstupem, tj. výrobkem, praktickým řešením problému aj. Projekty mají podobu integrovaných témat, využívají mezipředmětových vztahů. Žáci se učí samostatnému řešení úkolů, vzájemné spolupráci a respektu, odpovědnosti, využívání svých znalostí, práci s různými informačními zdroji a řešení problémů. Žáci dále rozvíjejí své komunikační dovednosti, rozvíjejí svou tvořivost, aktivitu a fantazii.