Projektový den - Kozmické ptačí louky 17.9.2021

Projektový den - Kozmické ptačí louky

Naše škola je zapojena do projektu EU Šablony III. z operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. V rámci tohoto projektu se v pátek 3. září uskutečnil projektový den. Ten byl zaměřen na sledování ptáků na ptačích loukách v Kozmicích s odborníkem z praxe - s ornitologem.

Hned po vystoupení z vlaku v Kozmicích čekala účastníky hra. Žáci se rozdělili do skupin, ve kterých celé dopoledne pracovali. Na základě obrazového materiálu pojmenovávali ptáky, za správné odpovědi získali kartičky. Po cestě na ptačí louky se přidávaly informace a v průběhu cesty mohli žáci pozorovat ptáky, kteří je při cestě doprovázeli.

Na ptačích loukách jednotlivé skupiny pozorovaly ptáky na vyhlídce. Na této vyhlídce si žáci přečetli informace, které  tam jsou k dispozici. Potom se vydali pěšky do Dolního Benešova, kde na louce hráli pohybovou hru na opakování a ucelení probraného učiva a získaných informací. V Dolním Benešově pak nastoupili do vlaku a přijeli ke škole. U školy bylo provedeno hodnocení jednotlivých týmů. Odměnou byly diplomy a ceny. Celý projekt byl ukončen výrobou obrazové prezentace, která je k dispozici ostatním žákům ve škole.

Projektový den se vydařil. Žáci viděli tažné ptáky, kteří odlétají do teplých krajin. Do běžné výuky se tento projektový den hodil k učivu o ptácích, žáci se dozvěděli spoustu informací o mokřadech a jejich významu pro člověka a krajinu. Ornitolog seznámil žáky s životem ptáků, kde se vyskytují a proč, jak hnízdí a kde a jak shánějí obživu. Díky krásnému slunečnému dni žáci také viděli různé živočichy, kteří se na těchto loukách vyskytují. Viděli kormorána velkého, lysku černou, ťuhýka obecného, volavku bílou a popelavou, ale také žáby, kobylky a mloka. Hravou a zábavnou hrou získali žáci zajímavé informace. Pozorovat ptáky i dalekohledem přímo v terénu bylo pro žáky nejen zajímavé, ale díky odbornému vedení velmi poučné.