Den Země 22.4.2021

Den Země

Letos jsme se s žáky našeho čtvrtého a pátého ročníku rozhodli připojit k celosvětovým oslavám Dne Země a podpořili tak myšlenku ochrany naší planety.

Po diskuzi o udržitelnosti přírodních zdrojů, problémů s nadměrným užíváním plastů a zhlédnutím několika zajímavých videí s touto tématikou bylo úkolem zamyslet se, jak my samotní můžeme přispět ke zlepšení životního prostředí.

Obě třídy vymyslely výzvu, ve které mohl každý přispět k lepšímu životnímu prostředí a také si po dlouhém zimním čase stráveném na distanční výuce připomenout, jak je venku krásně a že je potřeba přírodu chránit a ne jí ubližovat.

Výzva se týkala těchto oblastí: pití bezobalových nápojů; šetření elektrické energie (např. udělat si s rodiči jeden večer temnou hodinku při svíčkách); pozorování živočichů, rostlin a probouzející se přírody.

Žáci čtvrté třídy se v rámci Dne Země vydali sbírat odpadky na cyklostezku Kravaře - Olšinky. Při sbírání odpadků splnili některé výzvy - objetí stromu, který předá energii; sestavení obrázku z přírodnin a nalezení zvířete, které je menší než vlastní palec.

V rámci prezenční výuky se žáci pátého ročníku vypravili společně podívat směrem k letišti. Pracovní vybavení tvořily rukavice a tašky na odpad. Brzy všichni zjistili, že sáčky ani tašky stačit nebudou a tak bylo nutné z blízkého pytlomatu zajistit větší pytle. Odpadků kolem cesty bylo tolik, že ani v takto početné skupině je žáci nezvládli v pytlech odnést.

A úlovky to byly opravdu originální – kartáček na zuby, několik párů bot, šroubovák, paměťová jednotka počítače, koberce, několik pneumatik, prázdná duše od kola a mnoho skleněných a plastových lahví. Děti nasbíraly dvě obří hromady odpadků.

S velkou radostí proto všichni vítali pana Josefa Martínka, který přijel s přívěsným vozíkem, věnoval sběračům další pytle na odpad, pomohl vše do pytlů nastrkat a odvézt odpadky na sběrné místo. A to dokonce dvakrát za sebou. Mockrát mu za to děkujeme.

S pocitem dobře odvedené práce a vykonání dobrého skutku se žáci v dobré náladě vrátili do školy. Nadšení dívek pátého ročníku z celé akce bylo takové, že se domluvily a odpoledne šly vyčistit ještě další část cesty. A opět ulovily nevídané kousky!